Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages 2005

Final Stage Times in Class Order to SS 3 FINISH

Car Cls Crew123 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class B10
97B10Peter Jackson/ Neil Duckworth12:5912:323:150:1028:56152
Car 97 Penalty details:- 0:10 for 1 minute early at MTC1
79B10Luke Pinder/ Chris Dewsnap13:0712:403:1629:03253
68B10Daniel Boardman/ Chris Campbell13:1712:443:1829:19356
80B10Pat Flying Flynn/ Nathan Parry13:1712:573:1629:30459
115B10Andrew Smith/ Rowena Hay13:0913:113:1829:38562
87B10Graham Collister/ Janet Craine13:3113:143:1930:04669
111B10Glen Farley/ Dayle Traynor13:5213:103:2630:28771
126B10Chris Woodward/ Richard Pover13:5013:143:3230:36872
114B10Richard Morgan/ Chris Ware13:5313:383:3031:01974
95B10Chris Taylor/ Rachel Medich14:0313:353:2731:051076
106B10Alick Kerr/ Mark Mason14:2113:543:3131:461179
118B10Shaun Hattersley/ Paul Briggs14:2814:033:3732:081282
116B10Lee Jones/ Phil Martin14:3815:153:3733:301387
86B10Mark Shaw/ Ken Willan18:4012:583:1734:551491
84B10Jim Slater/ Chris Slater13:2418:503:2935:431595
124B10Andy Phillips/ Dave Barlow14:1718:503:3236:391696
Class B11
83B11Stephen French/ Ian Orford12:1311:513:0527:09121
24B11Chris Bown/ Roger Bown11:5811:362:551:0027:29225
Car 24 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 2
81B11Adrian Hetherington/ Terry Walkinshaw12:2912:013:0327:33328
60B11Marcus Noble/ Brian Hodgson12:3512:023:0527:42432
46B11Peter Rayner/ Richard Bonner12:3611:573:1027:43533
30B11Dave Hemingway/ Jim Plevey12:4212:153:0828:05640
62B11Steven Finch/ Stanley Graham13:1012:103:0428:24744
50B11Mike Dunning/ Ed Dentice12:3912:503:1128:40849
91B11Michael Curtis/ David Curtis13:0612:393:2129:06954
61B11Richard Allingham/ Phil Peak13:2312:443:1529:221057
110B11Matthew Bettridge/ Susan Brown13:3013:203:2730:171170
102B11Jamie Cook/ Kenny Gray13:4113:353:3630:521273
107B11Richard Threlfell/ Thom Sarjeant14:0313:313:3131:051375
89B11Shaun McGonigal/ Matthew Whattam14:3013:373:4131:481480
88B11Andrew Wilson/ Craig Bell14:5013:523:3432:161583
113B11Garry Houghton/ Sandie Taylor14:5213:583:4132:311685
105B11John Deegan/ Chris (Smeg) Smith13:3613:023:224:0034:001789
Car 105 Penalty details:- 4:00 for 4:00 early at TC 3
125B11Neil Robinson/ Debbie Robinson15:0416:263:4635:161893
119B11Peter Kenyon/ Steve Coombes16:1315:154:0335:311994
82B11Stuart White/ John 'Bigens' Goddard18:3718:503:0740:342097
Class B12
11B12David Shuttleworth/ Simon Megaw11:3510:552:5425:2416
6B12Gary Adam/ Gordon Adam11:4111:172:5525:5327
52B12Michael O'Brien/ Mathew Pearce12:0411:392:5826:41315
14B12Guy Anderson/ Dave Taylor12:0911:453:0226:56417
39B12Stephen Alderdice/ Steve Alderdice12:2711:492:5827:14523
20B12Gary Tomlinson/ Richard Wilson12:3411:572:5627:27624
23B12Paul Griffiths/ Jon Madoc-Jones12:2512:003:0427:29726
25B12Philip Walker/ Peter Martin12:3311:533:0927:35829
66B12Russell Millward/ Maurice Snell12:2912:033:0427:36930
57B12Donnie MacDonald/ David Faulconer12:3212:023:1027:441034
49B12Stephen Watson/ Malcolm Smithson12:5111:563:0427:511135
44B12Geoff Wilson/ Alex Benn12:4012:113:1228:031239
13B12Pip Simpson/ Nick Fieldhouse13:0412:243:0228:301345
31B12Chris Blake/ Tony Walker12:5012:333:0928:321446
38B12Andrew Darbyshire/ Steve Coles12:5512:263:1128:321547
32B12Greg Wilkinson/ Jonathan Padgett12:4212:463:1128:391648
65B12Dave Nicholson/ Sean O'Neill13:0812:303:1428:521751
55B12Derrick Jobb/ Steven Clark13:1012:383:2029:081855
99B12Carine Walker/ Dannii Matthews13:2312:453:1929:271958
26B12Dave Craven/ Ian Jackson13:2013:023:1029:322060
69B12Nick Stamper/ Steve Brockbank13:2213:053:1529:422166
58B12Ian Arden/ Phil Stone13:3415:093:1631:592281
90B12Michael Johns/ Michael Graham15:0014:423:2433:062386
104B12Tom Beaumont/ Andy Mason16:0314:543:5634:532490
120B12Mark Knight/ Gary Hughes15:5614:574:0434:572592
Class B9
75B9David Bogie/ David Paterson12:4612:123:0828:06141
72B9Carwyn Harries/ Gareth Roberts12:5012:173:1228:19242
74B9Ian Barrett/ Gavin Wright13:2512:503:2429:39363
77B9Graham Gaskell/ Helen Davies13:2812:523:1929:39464
76B9Colin Hope/ Nick Patrick13:2912:563:2129:46567
78B9Paul Benn/ Richard Cooke14:3013:413:2831:39678
121B9Joanna Atkinson/ Guy Wickham15:1214:283:5133:31788
Class N1
127N1Jayne Auden/ Dave Auden14:0613:493:3731:32177
Class N3
70N3Calum MacLeod/ David Scott13:0212:303:1028:42150
96N3Julian Hope/ Mark Townsend12:5713:253:1829:40265
93N3Billy Thomson/ Jim Little13:2712:553:2629:48368
94N3Rhys Lloyd/ Owain Davies13:4913:073:242:0032:20484
Car 94 Penalty details:- 2:00 for 2:00 early at TC 2A
Class N4
9N4David Wright/ Shelley Rogerson11:3011:022:5125:2315
16N4Tristen Pye/ Andrew Roughead11:4411:202:5525:5928
12N4Garry Jennings/ Rory Kennedy11:4411:282:5426:0639
19N4Tony Thompson/ Jon Dunning11:4511:302:5726:12410
10N4Barry Groundwater/ Jude Wylie11:4511:382:5726:20511
18N4Stephen Petch/ Michael Wilkinson11:3311:153:3626:24612
21N4Niki Cleland/ Claire Mole12:0311:282:5426:25713
17N4Simon Redhead/ Alan Thomas12:0411:412:5526:40814
64N4Errol Clarke/ Colin Harkness12:1111:442:5726:52916
35N4Terry McGonigle/ Sean Bond Harris11:5111:462:570:3027:041018
Car 35 Penalty details:- 0:30 for 3 mins late at MTC1
41N4Innes Clark/ Ian Morrison11:5411:533:1827:051119
27N4Kieron Graffin/ Neil Doherty12:1511:513:0427:101222
22N4Steve Joel/ Neil Capstick12:3111:513:0927:311327
43N4Peter Cave/ Richard Devenport12:2512:083:0827:411431
42N4John Leckie/ Graham Lewis12:2812:203:0627:541536
51N4Alex Allingham/ David Hackett12:3512:183:0627:591637
67N4Rob Taffs/ Paul Beeson12:4312:093:1028:021738
59N4Noel Kelly/ Carol Faragher12:5412:153:1028:191843
56N4Scott Bennett/ James Bennett13:2612:483:2029:341961
Class WRC
3WRCGuy Wilks/ Phil Pugh10:3610:182:3723:3111
1WRCPaul Bird/ Ian Windress10:5310:352:3924:0722
2WRCJon Ingram/ Ian Allsop10:5210:502:4624:2833
4WRCSteve Petch/ John Richardson11:2910:562:5325:1844
7WRCMartin Healer/ Martin Pettitt12:0611:523:0827:06520

Stages: 1 = GrizeSouth1 | 2 = GrizeNorth1 | 3 = Dunnerdale1 |

These results became Final on Saturday 3rd December 2005 at 6:16pm GMT