Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages 2005

Final Stage Times in Class Order to TC 6

Car Cls Crew12345 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class B10
97B10Peter Jackson/ Neil Duckworth12:5912:323:153:1313:130:1045:22147
Car 97 Penalty details:- 0:10 for 1 minute early at MTC1
79B10Luke Pinder/ Chris Dewsnap13:0712:403:163:1913:0745:29248
68B10Daniel Boardman/ Chris Campbell13:1712:443:183:1513:2045:54349
87B10Graham Collister/ Janet Craine13:3113:143:193:1414:0747:25456
126B10Chris Woodward/ Richard Pover13:5013:143:323:2413:4947:49558
111B10Glen Farley/ Dayle Traynor13:5213:103:263:2314:0147:52659
95B10Chris Taylor/ Rachel Medich14:0313:353:273:2213:5548:22760
106B10Alick Kerr/ Mark Mason14:2113:543:313:2714:4449:57866
114B10Richard Morgan/ Chris Ware13:5313:383:303:2514:481:0050:14968
Car 114 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 5
118B10Shaun Hattersley/ Paul Briggs14:2814:033:373:3214:5150:311069
115B10Andrew Smith/ Rowena Hay13:0913:113:183:1418:4051:321173
86B10Mark Shaw/ Ken Willan18:4012:583:173:1313:3651:441274
84B10Jim Slater/ Chris Slater13:2418:503:293:3013:5753:101375
Class B11
24B11Chris Bown/ Roger Bown11:5811:362:552:5312:081:0042:30122
Car 24 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 2
83B11Stephen French/ Ian Orford12:1311:513:053:0712:3842:54225
81B11Adrian Hetherington/ Terry Walkinshaw12:2912:013:033:0012:3743:10328
60B11Marcus Noble/ Brian Hodgson12:3512:023:053:0312:4743:32431
46B11Peter Rayner/ Richard Bonner12:3611:573:103:0912:5443:46534
30B11Dave Hemingway/ Jim Plevey12:4212:153:083:0712:5044:02637
62B11Steven Finch/ Stanley Graham13:1012:103:043:0113:0544:30741
61B11Richard Allingham/ Phil Peak13:2312:443:153:1013:3246:04851
110B11Matthew Bettridge/ Susan Brown13:3013:203:273:2013:5347:30957
102B11Jamie Cook/ Kenny Gray13:4113:353:363:3114:1748:401062
50B11Mike Dunning/ Ed Dentice12:3912:503:113:0717:0548:521163
89B11Shaun McGonigal/ Matthew Whattam14:3013:373:413:3114:1749:361265
105B11John Deegan/ Chris (Smeg) Smith13:3613:023:223:1213:394:0050:511370
Car 105 Penalty details:- 4:00 for 4:00 early at TC 3
88B11Andrew Wilson/ Craig Bell14:5013:523:343:3215:0550:531471
113B11Garry Houghton/ Sandie Taylor14:5213:583:413:3314:5651:001572
125B11Neil Robinson/ Debbie Robinson15:0416:263:463:4615:3354:351677
119B11Peter Kenyon/ Steve Coombes16:1315:154:033:4916:3255:521779
82B11Stuart White/ John 'Bigens' Goddard18:3718:503:073:0913:0756:501880
Class B12
11B12David Shuttleworth/ Simon Megaw11:3510:552:542:5011:2539:3914
6B12Gary Adam/ Gordon Adam11:4111:172:552:4811:2640:0727
14B12Guy Anderson/ Dave Taylor12:0911:453:022:5711:5741:50317
52B12Michael O'Brien/ Mathew Pearce12:0411:392:582:5812:2142:00418
20B12Gary Tomlinson/ Richard Wilson12:3411:572:562:5612:0342:26521
23B12Paul Griffiths/ Jon Madoc-Jones12:2512:003:043:0012:2242:51624
25B12Philip Walker/ Peter Martin12:3311:533:093:0112:2142:57726
66B12Russell Millward/ Maurice Snell12:2912:033:043:0512:2343:04827
13B12Pip Simpson/ Nick Fieldhouse13:0412:243:022:5712:0543:32932
44B12Geoff Wilson/ Alex Benn12:4012:113:123:0813:0844:191039
31B12Chris Blake/ Tony Walker12:5012:333:093:0412:4944:251140
32B12Greg Wilkinson/ Jonathan Padgett12:4212:463:113:0912:4344:311242
26B12Dave Craven/ Ian Jackson13:2013:023:103:0412:1144:471343
55B12Derrick Jobb/ Steven Clark13:1012:383:203:1812:4845:141444
65B12Dave Nicholson/ Sean O'Neill13:0812:303:143:1213:1545:191546
99B12Carine Walker/ Dannii Matthews13:2312:453:193:1613:2246:051652
58B12Ian Arden/ Phil Stone13:3415:093:163:0913:3048:381761
104B12Tom Beaumont/ Andy Mason16:0314:543:563:4615:5554:341876
120B12Mark Knight/ Gary Hughes15:5614:574:044:0016:2355:201978
Class B9
72B9Carwyn Harries/ Gareth Roberts12:5012:173:123:1513:4345:17145
76B9Colin Hope/ Nick Patrick13:2912:563:213:2113:1446:21253
74B9Ian Barrett/ Gavin Wright13:2512:503:243:2213:3546:36354
77B9Graham Gaskell/ Helen Davies13:2812:523:193:1413:5246:45455
78B9Paul Benn/ Richard Cooke14:3013:413:283:2614:1449:19564
Class N1
127N1Jayne Auden/ Dave Auden14:0613:493:373:3415:0650:12167
Class N4
9N4David Wright/ Shelley Rogerson11:3011:022:512:4811:3539:4616
16N4Tristen Pye/ Andrew Roughead11:4411:202:552:4911:3640:2428
12N4Garry Jennings/ Rory Kennedy11:4411:282:542:5111:3540:3239
10N4Barry Groundwater/ Jude Wylie11:4511:382:572:5111:3340:44410
19N4Tony Thompson/ Jon Dunning11:4511:302:572:5311:4040:45511
21N4Niki Cleland/ Claire Mole12:0311:282:542:4811:4040:53612
18N4Stephen Petch/ Michael Wilkinson11:3311:153:363:0711:2640:57713
17N4Simon Redhead/ Alan Thomas12:0411:412:552:5211:5141:23814
35N4Terry McGonigle/ Sean Bond Harris11:5111:462:572:5311:430:3041:40915
Car 35 Penalty details:- 0:30 for 3 mins late at MTC1
64N4Errol Clarke/ Colin Harkness12:1111:442:572:5811:5941:491016
41N4Innes Clark/ Ian Morrison11:5411:533:183:1111:5642:121119
27N4Kieron Graffin/ Neil Doherty12:1511:513:042:5912:2942:381223
22N4Steve Joel/ Neil Capstick12:3111:513:093:0412:3543:101329
51N4Alex Allingham/ David Hackett12:3512:183:063:0012:2543:241430
42N4John Leckie/ Graham Lewis12:2812:203:063:0212:4143:371533
43N4Peter Cave/ Richard Devenport12:2512:083:083:0413:0243:471635
59N4Noel Kelly/ Carol Faragher12:5412:153:103:0112:4044:001736
67N4Rob Taffs/ Paul Beeson12:4312:093:103:1013:0244:141838
56N4Scott Bennett/ James Bennett13:2612:483:203:1113:1245:571950
Class WRC
3WRCGuy Wilks/ Phil Pugh10:3610:182:372:3510:2736:3311
1WRCPaul Bird/ Ian Windress10:5310:352:392:3910:4637:3222
2WRCJon Ingram/ Ian Allsop10:5210:502:462:4410:4437:5633
4WRCSteve Petch/ John Richardson11:2910:562:532:4911:3739:4445
7WRCMartin Healer/ Martin Pettitt12:0611:523:083:0212:1242:20520

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
GrizeSouth1
Stage 2
GrizeNorth1
Stage 3
Dunnerdale1
Stage 4
Dunnerdale2
Stage 5
GrizeSouth2

These results became Final on Saturday 3rd December 2005 at 6:16pm GMT

2 = 2 wheel drive