Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages 2005

Final Stage Times in Class Order to TC 2

Car Cls Crew1 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class B10
79B10Luke Pinder/ Chris Dewsnap13:0713:07156
115B10Andrew Smith/ Rowena Hay13:0913:09259
97B10Peter Jackson/ Neil Duckworth12:590:1013:09360
Car 97 Penalty details:- 0:10 for 1 minute early at MTC1
68B10Daniel Boardman/ Chris Campbell13:1713:17463
80B10Pat Flying Flynn/ Nathan Parry13:1713:17564
84B10Jim Slater/ Chris Slater13:2413:24669
101B10Christian Prynne/ Raymond Davies13:2913:29775
87B10Graham Collister/ Janet Craine13:3113:31877
126B10Chris Woodward/ Richard Pover13:5013:50983
111B10Glen Farley/ Dayle Traynor13:5213:521084
114B10Richard Morgan/ Chris Ware13:5313:531185
95B10Chris Taylor/ Rachel Medich14:0314:031286
124B10Andy Phillips/ Dave Barlow14:1714:171390
106B10Alick Kerr/ Mark Mason14:2114:211491
118B10Shaun Hattersley/ Paul Briggs14:2814:281592
116B10Lee Jones/ Phil Martin14:3814:381695
86B10Mark Shaw/ Ken Willan18:4018:4017106
Class B11
83B11Stephen French/ Ian Orford12:1312:13121
81B11Adrian Hetherington/ Terry Walkinshaw12:2912:29230
60B11Marcus Noble/ Brian Hodgson12:3512:35336
46B11Peter Rayner/ Richard Bonner12:3612:36437
50B11Mike Dunning/ Ed Dentice12:3912:39539
30B11Dave Hemingway/ Jim Plevey12:4212:42641
24B11Chris Bown/ Roger Bown11:581:0012:58752
Car 24 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 2
91B11Michael Curtis/ David Curtis13:0613:06855
62B11Steven Finch/ Stanley Graham13:1013:10962
61B11Richard Allingham/ Phil Peak13:2313:231067
110B11Matthew Bettridge/ Susan Brown13:3013:301176
105B11John Deegan/ Chris (Smeg) Smith13:3613:361279
102B11Jamie Cook/ Kenny Gray13:4113:411381
107B11Richard Threlfell/ Thom Sarjeant14:0314:031487
98B11Mark Weller/ Paul Robinson14:0614:061588
89B11Shaun McGonigal/ Matthew Whattam14:3014:301694
88B11Andrew Wilson/ Craig Bell14:5014:501796
113B11Garry Houghton/ Sandie Taylor14:5214:521897
125B11Neil Robinson/ Debbie Robinson15:0415:041999
119B11Peter Kenyon/ Steve Coombes16:1316:1320104
82B11Stuart White/ John 'Bigens' Goddard18:3718:3721105
Class B12
11B12David Shuttleworth/ Simon Megaw11:3511:3517
6B12Gary Adam/ Gordon Adam11:4111:4128
52B12Michael O'Brien/ Mathew Pearce12:0412:04316
14B12Guy Anderson/ Dave Taylor12:0912:09419
40B12Trevor Smith/ Craig Wadlow12:1912:19523
23B12Paul Griffiths/ Jon Madoc-Jones12:2512:25625
39B12Stephen Alderdice/ Steve Alderdice12:2712:27727
66B12Russell Millward/ Maurice Snell12:2912:29829
57B12Donnie MacDonald/ David Faulconer12:3212:32932
25B12Philip Walker/ Peter Martin12:3312:331033
20B12Gary Tomlinson/ Richard Wilson12:3412:341134
54B12Phillip Lilley/ Philip Hill12:3812:381238
44B12Geoff Wilson/ Alex Benn12:4012:401340
32B12Greg Wilkinson/ Jonathan Padgett12:4212:421442
37B12Rod Bennett/ Henry Richardson12:4812:481545
31B12Chris Blake/ Tony Walker12:5012:501646
49B12Stephen Watson/ Malcolm Smithson12:5112:511748
38B12Andrew Darbyshire/ Steve Coles12:5512:551850
13B12Pip Simpson/ Nick Fieldhouse13:0413:041954
65B12Dave Nicholson/ Sean O'Neill13:0813:082057
55B12Derrick Jobb/ Steven Clark13:1013:102161
26B12Dave Craven/ Ian Jackson13:2013:202265
69B12Nick Stamper/ Steve Brockbank13:2213:222366
99B12Carine Walker/ Dannii Matthews13:2313:232468
58B12Ian Arden/ Phil Stone13:3413:342578
90B12Michael Johns/ Michael Graham15:0015:002698
120B12Mark Knight/ Gary Hughes15:5615:5627102
104B12Tom Beaumont/ Andy Mason16:0316:0328103
Class B9
75B9David Bogie/ David Paterson12:4612:46144
72B9Carwyn Harries/ Gareth Roberts12:5012:50247
73B9Roger Donnan/ George Myatt13:0813:08358
74B9Ian Barrett/ Gavin Wright13:2513:25470
77B9Graham Gaskell/ Helen Davies13:2813:28573
76B9Colin Hope/ Nick Patrick13:2913:29674
78B9Paul Benn/ Richard Cooke14:3014:30793
121B9Joanna Atkinson/ Guy Wickham15:1215:128100
117B9Stephen Parry-Jones/ Neil Shanks15:4015:409101
Class N1
127N1Jayne Auden/ Dave Auden14:0614:06189
Class N2
123N2Eddie Meek/ Stephen Perie18:4018:401107
Class N3
96N3Julian Hope/ Mark Townsend12:5712:57151
70N3Calum MacLeod/ David Scott13:0213:02253
93N3Billy Thomson/ Jim Little13:2713:27372
100N3Richard Parry-Jones/ Hugh Parry-Jones13:4113:41480
94N3Rhys Lloyd/ Owain Davies13:4913:49582
Class N4
9N4David Wright/ Shelley Rogerson11:3011:3015
18N4Stephen Petch/ Michael Wilkinson11:3311:3326
12N4Garry Jennings/ Rory Kennedy11:4411:4439
16N4Tristen Pye/ Andrew Roughead11:4411:44410
10N4Barry Groundwater/ Jude Wylie11:4511:45511
19N4Tony Thompson/ Jon Dunning11:4511:45612
41N4Innes Clark/ Ian Morrison11:5411:54713
21N4Niki Cleland/ Claire Mole12:0312:03814
17N4Simon Redhead/ Alan Thomas12:0412:04915
34N4Peter Thornton/ Mark Fisher12:0712:071018
64N4Errol Clarke/ Colin Harkness12:1112:111120
27N4Kieron Graffin/ Neil Doherty12:1512:151222
35N4Terry McGonigle/ Sean Bond Harris11:510:3012:211324
Car 35 Penalty details:- 0:30 for 3 mins late at MTC1
43N4Peter Cave/ Richard Devenport12:2512:251426
42N4John Leckie/ Graham Lewis12:2812:281528
22N4Steve Joel/ Neil Capstick12:3112:311631
51N4Alex Allingham/ David Hackett12:3512:351735
67N4Rob Taffs/ Paul Beeson12:4312:431843
59N4Noel Kelly/ Carol Faragher12:5412:541949
56N4Scott Bennett/ James Bennett13:2613:262071
Class WRC
3WRCGuy Wilks/ Phil Pugh10:3610:3611
2WRCJon Ingram/ Ian Allsop10:5210:5222
1WRCPaul Bird/ Ian Windress10:5310:5333
4WRCSteve Petch/ John Richardson11:2911:2944
7WRCMartin Healer/ Martin Pettitt12:0612:06517

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
GrizeSouth1

These results became Final on Saturday 3rd December 2005 at 6:16pm GMT

2 = 2 wheel drive