Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages 2005

Final Stage Times in Class Order to SS 2 FINISH

Car Cls Crew12 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class B10
97B10Peter Jackson/ Neil Duckworth12:5912:320:1025:41154
Car 97 Penalty details:- 0:10 for 1 minute early at MTC1
79B10Luke Pinder/ Chris Dewsnap13:0712:4025:47256
68B10Daniel Boardman/ Chris Campbell13:1712:4426:01359
80B10Pat Flying Flynn/ Nathan Parry13:1712:5726:14462
115B10Andrew Smith/ Rowena Hay13:0913:1126:20565
87B10Graham Collister/ Janet Craine13:3113:1426:45673
111B10Glen Farley/ Dayle Traynor13:5213:1027:02776
126B10Chris Woodward/ Richard Pover13:5013:1427:04877
114B10Richard Morgan/ Chris Ware13:5313:3827:31979
95B10Chris Taylor/ Rachel Medich14:0313:3527:381081
106B10Alick Kerr/ Mark Mason14:2113:5428:151185
118B10Shaun Hattersley/ Paul Briggs14:2814:0328:311286
116B10Lee Jones/ Phil Martin14:3815:1529:531392
86B10Mark Shaw/ Ken Willan18:4012:5831:381498
84B10Jim Slater/ Chris Slater13:2418:5032:141599
124B10Andy Phillips/ Dave Barlow14:1718:5033:0716100
Class B11
83B11Stephen French/ Ian Orford12:1311:5124:04120
81B11Adrian Hetherington/ Terry Walkinshaw12:2912:0124:30228
46B11Peter Rayner/ Richard Bonner12:3611:5724:33332
24B11Chris Bown/ Roger Bown11:5811:361:0024:34433
Car 24 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 2
60B11Marcus Noble/ Brian Hodgson12:3512:0224:37535
30B11Dave Hemingway/ Jim Plevey12:4212:1524:57641
62B11Steven Finch/ Stanley Graham13:1012:1025:20746
50B11Mike Dunning/ Ed Dentice12:3912:5025:29851
91B11Michael Curtis/ David Curtis13:0612:3925:45955
61B11Richard Allingham/ Phil Peak13:2312:4426:071060
105B11John Deegan/ Chris (Smeg) Smith13:3613:0226:381172
110B11Matthew Bettridge/ Susan Brown13:3013:2026:501274
102B11Jamie Cook/ Kenny Gray13:4113:3527:161378
107B11Richard Threlfell/ Thom Sarjeant14:0313:3127:341480
89B11Shaun McGonigal/ Matthew Whattam14:3013:3728:071583
88B11Andrew Wilson/ Craig Bell14:5013:5228:421687
113B11Garry Houghton/ Sandie Taylor14:5213:5828:501789
119B11Peter Kenyon/ Steve Coombes16:1315:1531:281896
125B11Neil Robinson/ Debbie Robinson15:0416:2631:301997
82B11Stuart White/ John 'Bigens' Goddard18:3718:5037:2720101
Class B12
11B12David Shuttleworth/ Simon Megaw11:3510:5522:3015
6B12Gary Adam/ Gordon Adam11:4111:1722:5828
52B12Michael O'Brien/ Mathew Pearce12:0411:3923:43314
14B12Guy Anderson/ Dave Taylor12:0911:4523:54417
40B12Trevor Smith/ Craig Wadlow12:1911:5724:16523
39B12Stephen Alderdice/ Steve Alderdice12:2711:4924:16624
23B12Paul Griffiths/ Jon Madoc-Jones12:2512:0024:25726
25B12Philip Walker/ Peter Martin12:3311:5324:26827
20B12Gary Tomlinson/ Richard Wilson12:3411:5724:31929
66B12Russell Millward/ Maurice Snell12:2912:0324:321030
57B12Donnie MacDonald/ David Faulconer12:3212:0224:341134
49B12Stephen Watson/ Malcolm Smithson12:5111:5624:471236
44B12Geoff Wilson/ Alex Benn12:4012:1124:511338
37B12Rod Bennett/ Henry Richardson12:4812:3225:201445
38B12Andrew Darbyshire/ Steve Coles12:5512:2625:211547
31B12Chris Blake/ Tony Walker12:5012:3325:231648
32B12Greg Wilkinson/ Jonathan Padgett12:4212:4625:281749
13B12Pip Simpson/ Nick Fieldhouse13:0412:2425:281850
65B12Dave Nicholson/ Sean O'Neill13:0812:3025:381953
55B12Derrick Jobb/ Steven Clark13:1012:3825:482057
99B12Carine Walker/ Dannii Matthews13:2312:4526:082161
26B12Dave Craven/ Ian Jackson13:2013:0226:222268
69B12Nick Stamper/ Steve Brockbank13:2213:0526:272371
58B12Ian Arden/ Phil Stone13:3415:0928:432488
90B12Michael Johns/ Michael Graham15:0014:4229:422591
120B12Mark Knight/ Gary Hughes15:5614:5730:532694
104B12Tom Beaumont/ Andy Mason16:0314:5430:572795
Class B9
75B9David Bogie/ David Paterson12:4612:1224:58142
72B9Carwyn Harries/ Gareth Roberts12:5012:1725:07243
73B9Roger Donnan/ George Myatt13:0812:4125:49358
74B9Ian Barrett/ Gavin Wright13:2512:5026:15464
77B9Graham Gaskell/ Helen Davies13:2812:5226:20566
76B9Colin Hope/ Nick Patrick13:2912:5626:25670
78B9Paul Benn/ Richard Cooke14:3013:4128:11784
121B9Joanna Atkinson/ Guy Wickham15:1214:2829:40890
117B9Stephen Parry-Jones/ Neil Shanks15:4014:3230:12993
Class N1
127N1Jayne Auden/ Dave Auden14:0613:4927:55182
Class N3
70N3Calum MacLeod/ David Scott13:0212:3025:32152
96N3Julian Hope/ Mark Townsend12:5713:2526:22267
93N3Billy Thomson/ Jim Little13:2712:5526:22369
94N3Rhys Lloyd/ Owain Davies13:4913:0726:56475
Class N4
9N4David Wright/ Shelley Rogerson11:3011:0222:3216
18N4Stephen Petch/ Michael Wilkinson11:3311:1522:4827
16N4Tristen Pye/ Andrew Roughead11:4411:2023:0439
12N4Garry Jennings/ Rory Kennedy11:4411:2823:12410
19N4Tony Thompson/ Jon Dunning11:4511:3023:15511
10N4Barry Groundwater/ Jude Wylie11:4511:3823:23612
21N4Niki Cleland/ Claire Mole12:0311:2823:31713
17N4Simon Redhead/ Alan Thomas12:0411:4123:45815
41N4Innes Clark/ Ian Morrison11:5411:5323:47916
64N4Errol Clarke/ Colin Harkness12:1111:4423:551018
27N4Kieron Graffin/ Neil Doherty12:1511:5124:061121
35N4Terry McGonigle/ Sean Bond Harris11:5111:460:3024:071222
Car 35 Penalty details:- 0:30 for 3 mins late at MTC1
22N4Steve Joel/ Neil Capstick12:3111:5124:221325
43N4Peter Cave/ Richard Devenport12:2512:0824:331431
42N4John Leckie/ Graham Lewis12:2812:2024:481537
67N4Rob Taffs/ Paul Beeson12:4312:0924:521639
51N4Alex Allingham/ David Hackett12:3512:1824:531740
59N4Noel Kelly/ Carol Faragher12:5412:1525:091844
56N4Scott Bennett/ James Bennett13:2612:4826:141963
Class WRC
3WRCGuy Wilks/ Phil Pugh10:3610:1820:5411
1WRCPaul Bird/ Ian Windress10:5310:3521:2822
2WRCJon Ingram/ Ian Allsop10:5210:5021:4233
4WRCSteve Petch/ John Richardson11:2910:5622:2544
7WRCMartin Healer/ Martin Pettitt12:0611:5223:58519

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
GrizeSouth1
Stage 2
GrizeNorth1

These results became Final on Saturday 3rd December 2005 at 6:16pm GMT

2 = 2 wheel drive