Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2013

Final Stage Times in Starting Order

Car Cls Crew12345 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
1Class 5Alex Allingham/ Chris Williams2:372:3810:0710:2418:1744:0322
2Class 5Matthew Wilson/ Chris Patterson2:402:3710:0110:1317:4643:1711
3Class 5Paul Bird/ Aled Davies2:362:43   Branch through intercooler
4Class 5Peter Stephenson/ Ian Windress2:502:4910:4911:0319:2546:5655
5Class 5Derek McGeehan/ Darragh Mullen2:472:4310:3410:5118:4045:3533
6Class 5Gary Tomlinson/ Stephen Thompson2:522:4310:3010:5318:4845:4644
7Class 5Brendan Cumiskey/ Conor Foley2:532:5110:5511:0919:1647:0466
8Class 5Simon Bowen/ Richard Robinson2:522:5015:05  Retired
9Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest2:552:5011:1111:2719:3347:5678
10Class 3Ashley Hodge/ Steve Pugh3:022:5811:2312:0020:3649:59211
11Class 5Jon Caen/ Mark Morris2:492:5010:5418:4419:2854:451330
12Class 2Alex Parpottas/ Alex Kihurani2:532:5011:0211:1619:1747:1817
13Class 5Paul Bonas/ Abie Haycock3:103:04   Retired
14Class 5John Rintoul/ Alan Cowan2:562:5411:1111:4219:5048:3389
15Class 2William Midgley/ Geoff Maybank3:073:0411:5012:0721:0351:11516
16Class 5John Bainbridge/ Giles Dykes3:203:0911:4012:0920:5951:171017
17Class 3Duncan Ferguson/ Janice Ferguson     Siezed back wheel
18Class 5Tony Thompson/ Paul Hudson3:123:0612:0912:3421:2352:241123
195Alastair McSkimming/ Michael Cruickshank      Non Starter
20Class 3Andy Gibson/ Dave Gibson2:582:5711:1111:3020:1948:55110
21Class 2Jim Slater/ Chris Slater3:083:0211:4012:0421:3451:28620
22Class 3David Wallbank/ Mike Scrimgour3:012:5811:3911:5022:0351:31421
23Class 2Steve Head/ Jonny Grisedale3:022:5814:5211:4321:0153:36828
24Class 3Mike Dunning/ Mike Allen3:193:1411:4712:1121:051:0052:36524
Car 24 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at MTC 2
25Class 2Barry Lindsay/ Michael Lindsay3:012:5611:2612:0620:3350:02212
26Class 5Michael Dwan/ Jane Clark3:163:1211:5212:5922:0653:251227
27Class 3David Dobson/ Phil Sandham3:053:0211:5612:1022:5153:04626
28Class 2Mark Shaw/ James Coxon3:033:0211:3112:0520:4550:26314
29Class 5Darren Martin/ Daniel Hurst3:063:0311:2711:4320:4450:03913
30Class 2Malcolm Davey/ Paul Slingsby3:123:1312:0112:1921:3452:19722
31Class 4Mark Nuttall/ Ben Anderson3:223:1212:2812:4022:1653:58129
32Class 3Colin Hope/ Nick Patrick3:103:0711:4412:0921:1251:22319
33Class 3Nigel Hunt/ Andrew Wright3:343:2713:3214:1125:481:00:32737
34Class 4Chris Marlow/ Garry Green3:263:2212:4413:0423:2756:03232
353Ramith Sarathchandra/ Myles Kumar     Non Starter
36Class 2Chris Melling/ Dave Riley3:223:1812:3212:4728:321:00:311036
37Class 2Jonathan Atkinson/ Andrew Storey3:383:3213:0313:0322:4255:58931
38Class 5Mark Goodfellow/ Kyle Gass3:373:1612:2412:5022:493:0057:561435
Car 38 Penalty details:- 3:00 for 3:00 early at TC 4
39Class 2John Marshall/ Chris Pattison3:153:0812:0212:0720:3451:06415
101Class 1Malcolm Hague/ Dave Read3:123:0911:5712:0922:3052:57225
102Class 1Graham Gaskell/ Heather Grisedale     Non Starter
103Class 1Bryan Gibson / Matthew Gibson3:303:2112:5113:0522:542:0057:41434
Car 103 Penalty details:- 2:00 for 2:00 early at TC 4
104Class 1Richard Gemmell/ Scott Dance3:573:4314:2715:0126:151:001:04:23740
Car 104 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 3
105Class 1Dave Brick/ Freddy Brick3:062:5911:5412:1921:0451:22118
106Class 1Sian Beaty/ Dave Antrobus3:323:2713:1213:1523:3356:59333
107Class 1Dave Head/ Andy Darlington3:393:3414:0715:3425:051:01:59639
108Class 1Gary Rigg/ Claire Rigg3:323:2012:5118:4423:121:01:39538

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Pye Motors 1
2.44 miles
Stage 2
Pye Motors 2
2.44 miles
Stage 3
Coppermines 1
9.23 miles
Stage 4
Red 5 Motorsport
9.37 miles
Stage 5
Coppermines 2
16.40 miles

These results became Final on Saturday 30th November 2013 at 4:45pm GMT