Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2014

Final Overall Results in Position Order to SS 6 Finish

Car
Num
Cls Crew Car Total
Penalty
Cls
Pos
O/A
Pos
Diff from
Leader
Diff from
car ahead
2Class 5Paul Bird/ Aled DaviesFord Focus 07 WRC43:1111
1Class 5Alex Allingham/ Chris WilliamsSubaru Impreza N1043:4422+0:33+0:33
17Class 5Andrew Gallacher/ Josh DavisonMitsubishi Evo 943:4833+0:37+0:04
5Class 5Stephen Petch/ Michael WilkinsonFord Fiesta R5+43:4944+0:38+0:01
10Class 5Peter Taylor/ Jack MortonFord Fiesta S240043:5955+0:48+0:10
8Class 5Oliver Mellors/ Alex LeeProton Satria Neo44:0966+0:58+0:10
3Class 5Charles Payne/ Andrew RougheadFord Fiesta44:3877+1:27+0:29
14Class 5Paul Benn/ Richard CookeFord Focus WRC0244:3988+1:28+0:01
4Class 5Peter Stephenson/ Ian WindressFord Focus45:1199+2:00+0:32
13Class 5Wayne Sisson/ Neil ShanksMitsubishi Lancer E1045:181010+2:07+0:07
16Class 5Fraser Wilson/ Jane NicolMitsubishi Evo 945:211111+2:10+0:03
7Class 5Donnie MacDonald/ Andrew FalconerMitsubishi Evo 945:561212+2:45+0:35
9Class 5Gary Tomlinson / Stephen ThompsonSubaru Impreza46:211313+3:10+0:25
18Class 1Mat Smith/ Giles DykesProton Satria46:50114+3:39+0:29
15Class 5James Ford/ Michael GilbeySubaru Impreza 47:031415+3:52+0:13
12Class 5Steve Petch/ John RichardsonMitsubishi Evo 947:181516+4:07+0:15
11Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest Ford Focus WRC47:351617+4:24+0:17
6Class 5Daniel O'Brien/ James O'BrienFord Focus47:531718+4:42+0:18
19Class 3Marcus Noble/ Helen HallFord Escort MK248:58119+5:47+1:05
30Class 5Paul Bonas / Craig Cameron Subaru Impreza 49:021820+5:51+0:04
43Class 2Acky Curran/ Heather GrisedaleVauxhall Corsa49:31121+6:20+0:29
42Class 2Duncan Campbell/ Gavin ChisholmHonda Civic49:36222+6:25+0:05
21Class 2Barry Lindsay/ Michael LindsayPeugeot 20649:59323+6:48+0:23
41Class 3Sion Matthews/ Endaf Daviesvauxhall Astra50:00224+6:49+0:01
20Class 3Peter Smith/ Patrick WalshFord Escort Mk150:04325+6:53+0:04
38Class 5Mark Goodfellow/ Tony VartMitsubishi Lancer Evolution 650:111926+7:00+0:07
56Class 5Darren Martin/ Daniel HurstMitsubishi Evo 950:172027+7:06+0:06
33Class 2Mark Shaw/ James CoxonTalbot Sunbeam50:20428+7:09+0:03
53Class 1Steve Green / Callum BendallNissan Micra50:36229+7:25+0:16
45Class 2David Benson/ Steven BensonHonda Civic50:39530+7:28+0:03
40Class 3David Edwards/ Caroline LodgeVauxhall Astra Mk 3 Gsi50:51431+7:40+0:12
32Class 5Tony Larkin/ Laurie WalkerSubaru Impreza50:582132+7:47+0:07
26Class 5Simon Dalton/ Steve TurveySubaru Impreza51:002233+7:49+0:02
28Class 5Billy Thomson/ Sean DuffyMitsubishi Evo 951:192334+8:08+0:19
25Class 3Duncan Ferguson/ Janice FergusonFord Escort BDG52:25535+9:14+1:06
52Class 1Amanda Cornforth-Smith/ Derek CornforthFord Ka53:00336+9:49+0:35
48Class 1Jonathan Atkinson/ Andrew StoreyTalbot Sunbeam54:04437+10:53+1:04
27Class 5Tony Thompson/ Paul HudsonSubaru Impreza55:512438+12:40+1:47
36Class 5David Crozier/ Graeme RumneyMitsubishi Evo 257:282539+14:17+1:37
54Class 1James Johns/ John ThorntonSkoda Felicia57:38540+14:27+0:10
46Class 4Chris Marlow/ Brian HodgsonBMW 318 Compact1:02:22141+19:11+4:44
51Class 1Dave Head/ Andy Darlington Suzuki Super Swift 1:11:13642+28:02+8:51

These results became Final on Saturday 22nd November 2014 at 4:54pm GMT