Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2016

Final Stage Times in Position Order to TC 4

Car Cls Crew123 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
1Class 5Stephen Petch / Michael Wilkinson2:432:4310:4716:1311
2Class 5David Wright/ Steve Pugh2:552:4510:4716:2722
14Class 5Steven Clark/ Blair Brown2:492:5110:5416:3433
3Class 5Euan Thorburn/ Paul Beaton2:532:4910:5316:3544
8Class 5Adrian Hetherington/ Ronan O'Neill2:592:5310:5016:4255
4Class 5Hugh Hunter/ Rob Fagg3:042:5311:0317:0066
6Class 5Stephen Simpson/ Patrick Walsh2:562:5511:1717:0877
10Class 5David Howells/ Jamie Edwards2:572:5811:1617:1188
19Class 5Ian Baumgart/ Mike Dickson2:552:5311:2917:1799
16Class 5John Wink/ John Forrest2:572:5911:2717:231010
17Class 5Steve Petch/ John Richardson3:002:5411:2917:231111
11Class 5Brendan Cumiskey/ Ronan O'Kane3:063:0511:3217:431212
18Class 5Daniel Thompson/ Matthew Thompson3:043:0311:4317:501313
9Class 5Fred Milne/ Chris Williams3:063:0211:4917:571414
32Class 5Petr Krizan/ Jaromir Svec3:133:0411:4017:571515
30Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge3:113:1211:5518:18116
48Class 2Eliot Retallick/ Tim Tugwell3:133:0712:0018:20217
24Class 3Andy Gibson/ Andy Brown3:153:0811:5718:20118
35Class 5Darren Martin/ Daniel Hurst3:103:0612:0618:221619
49Class 3Mark Holmes / Craig Simkiss3:153:0712:0118:23220
15Class 5Richard Ceen/ Sarah Ceen3:193:0911:5818:261721
78Class 1Steve Green/ Michael Gilmore3:323:0311:5518:30122
12Class 5Gary Tomlinson/ Simon Pickard3:053:0612:2118:321823
45Class 2William Creighton/ Paddy Robinson3:103:1812:0418:32324
36Class 5Graham Bruce/ Derek Keir3:183:1112:1718:461925
37Class 2Mark Shaw/ James Coxon3:173:1112:2418:52426
28Class 5Stanley Ballantine/ Gary McElhinney3:073:1112:3718:552027
53Class 1James Hall/ Brian Hodgson3:193:1412:2518:58228
50Class 3Bob Bean/ Malcolm Smithson3:173:2112:2319:01329
33Class 3Colin Hope/ Nick Patrick3:133:1312:4419:10430
34Class 4Timo Kennish/ Dianne Dumpling Stevenson3:193:1612:3719:12131
66Class 1Aaron Spicer/ Robert Shipp3:173:1112:4719:15332
31Class 5David Wallbank / Glenn Mercer3:023:0113:2319:262133
63Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname3:233:1112:5219:26234
47Class 2Mike Axford/ Dave Thomason3:183:1413:1719:49535
71Class 3John Brownie/ Gordon Ritchie3:243:1813:0819:50536
54Class 1Phillip Lilley/ John Ellwood3:263:2912:5619:51437
43Class 3Graham Haigh/ Kari Bates3:273:2213:0519:54638
58Class 2Martin Thayne/ James Phillips3:273:2013:1119:58639
42Class 5Caroline Carslaw/ Douglas Humphrey3:323:2513:2020:172240
38Class 2Adam Taylor/ Loic Ditchburn3:293:2113:3720:27741
68Class 1Pete Gorst/ Phil King3:293:2813:3620:33542
23Class 5David Gathercole/ Tom Bishop4:443:0612:4820:382343
61Class 1Richard Cole/ Simon Cox3:403:3613:2320:39644
76Class 3Darren Howard/ Scott Howard3:472:5714:0320:47745
62Class 3Alan Cowan/ Katie Stimpson3:373:2714:0021:04846
56Class 1Peter Ellerby/ Ian Jackson3:473:3713:5221:16747
72Class 1John Rowan/ Phil Kenny3:483:3514:3822:01848
70Class 3Kris Hopkins/ Martin Melsome-Smith3:513:3814:4622:15949
69Class 2Jonathan Hodgson/ Gary Baker4:443:4814:2222:54850
52Class 1Phil Spilsted/ Chris Crewe-Spilsted3:593:5615:0923:04951
57Class 1Chris Marlow/ Ralph Stork4:443:5614:3423:141052
75Class 1William Slater/ Gerry Slater4:093:5515:4223:461153
74Class 1Jane Walden/ Billy Walden4:084:0516:2724:401254
7Class 5Thomas Preston/ Carl Williamson 3:012:5018:5224:432455
73Class 2Chris Cooper/ Paul Gallagher4:224:0616:3825:06956
These Competitors have only reached SS 3 Finish
40Class 5Mike Williams/ Steve Perry3:173:1412:5419:252557
59Class 1Terence Trelfa/ Stephen Abberley3:503:3116:4724:081358

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Pye Motors 1
2.48 miles
Stage 2
Pye Motors 2
2.48 miles
Stage 3
Sellite Block Ltd 1
9.59 miles

These results became Final on Saturday 26th November 2016 at 4:30pm GMT