Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2016

Final Stage Times in Position Order to TC 5

Car Cls Crew1234 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
1Class 5Stephen Petch / Michael Wilkinson2:432:4310:47 16:1311
2Class 5David Wright/ Steve Pugh2:552:4510:47 16:2722
14Class 5Steven Clark/ Blair Brown2:492:5110:54 16:3433
3Class 5Euan Thorburn/ Paul Beaton2:532:4910:53 16:3544
8Class 5Adrian Hetherington/ Ronan O'Neill2:592:5310:50 16:4255
4Class 5Hugh Hunter/ Rob Fagg3:042:5311:03 17:0066
6Class 5Stephen Simpson/ Patrick Walsh2:562:5511:17 17:0877
10Class 5David Howells/ Jamie Edwards2:572:5811:16 17:1188
19Class 5Ian Baumgart/ Mike Dickson2:552:5311:29 17:1799
16Class 5John Wink/ John Forrest2:572:5911:27 17:231010
17Class 5Steve Petch/ John Richardson3:002:5411:29 17:231111
11Class 5Brendan Cumiskey/ Ronan O'Kane3:063:0511:32 17:431212
18Class 5Daniel Thompson/ Matthew Thompson3:043:0311:43 17:501313
9Class 5Fred Milne/ Chris Williams3:063:0211:49 17:571414
32Class 5Petr Krizan/ Jaromir Svec3:133:0411:40 17:571515
30Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge3:113:1211:55 18:18116
48Class 2Eliot Retallick/ Tim Tugwell3:133:0712:00 18:20217
24Class 3Andy Gibson/ Andy Brown3:153:0811:57 18:20118
35Class 5Darren Martin/ Daniel Hurst3:103:0612:06 18:221619
49Class 3Mark Holmes / Craig Simkiss3:153:0712:01 18:23220
78Class 1Steve Green/ Michael Gilmore3:323:0311:55 18:30121
12Class 5Gary Tomlinson/ Simon Pickard3:053:0612:21 18:321722
45Class 2William Creighton/ Paddy Robinson3:103:1812:04 18:32323
36Class 5Graham Bruce/ Derek Keir3:183:1112:17 18:461824
37Class 2Mark Shaw/ James Coxon3:173:1112:24 18:52425
28Class 5Stanley Ballantine/ Gary McElhinney3:073:1112:37 18:551926
53Class 1James Hall/ Brian Hodgson3:193:1412:25 18:58227
50Class 3Bob Bean/ Malcolm Smithson3:173:2112:23 19:01328
33Class 3Colin Hope/ Nick Patrick3:133:1312:44 19:10429
34Class 4Timo Kennish/ Dianne Dumpling Stevenson3:193:1612:37 19:12130
66Class 1Aaron Spicer/ Robert Shipp3:173:1112:47 19:15331
31Class 5David Wallbank / Glenn Mercer3:023:0113:23 19:262032
63Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname3:233:1112:52 19:26233
47Class 2Mike Axford/ Dave Thomason3:183:1413:17 19:49534
71Class 3John Brownie/ Gordon Ritchie3:243:1813:08 19:50535
54Class 1Phillip Lilley/ John Ellwood3:263:2912:56 19:51436
43Class 3Graham Haigh/ Kari Bates3:273:2213:05 19:54637
58Class 2Martin Thayne/ James Phillips3:273:2013:11 19:58638
42Class 5Caroline Carslaw/ Douglas Humphrey3:323:2513:20 20:172139
38Class 2Adam Taylor/ Loic Ditchburn3:293:2113:37 20:27740
68Class 1Pete Gorst/ Phil King3:293:2813:36 20:33541
23Class 5David Gathercole/ Tom Bishop4:443:0612:48 20:382242
61Class 1Richard Cole/ Simon Cox3:403:3613:23 20:39643
76Class 3Darren Howard/ Scott Howard3:472:5714:03 20:47744
62Class 3Alan Cowan/ Katie Stimpson3:373:2714:00 21:04845
56Class 1Peter Ellerby/ Ian Jackson3:473:3713:52 21:16746
72Class 1John Rowan/ Phil Kenny3:483:3514:38 22:01847
70Class 3Kris Hopkins/ Martin Melsome-Smith3:513:3814:46 22:15948
69Class 2Jonathan Hodgson/ Gary Baker4:443:4814:22 22:54849
52Class 1Phil Spilsted/ Chris Crewe-Spilsted3:593:5615:09 23:04950
57Class 1Chris Marlow/ Ralph Stork4:443:5614:34 23:141051
75Class 1William Slater/ Gerry Slater4:093:5515:42 23:461152
74Class 1Jane Walden/ Billy Walden4:084:0516:27 24:401253
7Class 5Thomas Preston/ Carl Williamson 3:012:5018:52 24:432354
73Class 2Chris Cooper/ Paul Gallagher4:224:0616:38 25:06955
These Competitors have only reached SS 3 Finish
40Class 5Mike Williams/ Steve Perry3:173:1412:54 19:252456
59Class 1Terence Trelfa/ Stephen Abberley3:503:3116:47 24:081357

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Pye Motors 1
2.48 miles
Stage 2
Pye Motors 2
2.48 miles
Stage 3
Sellite Block Ltd 1
9.59 miles

These results became Final on Saturday 26th November 2016 at 4:30pm GMT