Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2017

Final Stage Times in Position Order to TC 3A

Car Cls Crew123 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
3Class 5Ollie Mellors/ Ian Windress2:272:2316:4421:3411
77Class 5Josh Moffett/ Stephen Thornton2:272:2217:0621:5522
1Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson2:282:2917:0221:5933
5Class 5Russ Thompson/ Andy Murphy2:312:2517:4622:4244
7Class 5Andrew Gallacher/ Jane Nicol2:312:2817:4422:4355
11Class 5Connor Mc Closkey/ John Rowan2:332:2517:4522:4366
8Class 5Peter M Stephenson/ Patrick Walsh 2:282:2618:0022:5477
10Class 5Michael Binnie/ Claire Mole2:392:2818:0323:1088
12Class 5Alan Carmichael / Ivor Lamont 2:302:3318:1323:1699
21Class 5Stephen McCann/ Tom Woodburn2:312:2918:2223:221010
24Class 3Stuart Egglestone/ Brian Hodgson2:382:3518:2923:42111
20Class 5Simon Hay/ Calum Jaffray2:342:3118:4223:471112
34Class 5Niall Devine / Kieran Mcgrath2:352:3318:4023:481213
15Class 5Ian Baumgart/ Heather Grisedale2:402:3518:3823:531314
6Class 3Adrian Hetherington/ Ronan O'Neill2:422:3718:3623:55215
16Class 1Mat Smith/ Giles Dykes 2:452:4118:3023:56116
40Class 5Trevor McConnell/ David Turkington2:402:3318:4423:571417
22Class 5Brian Ross/ Mark Fisher2:382:3218:5524:051518
33Class 2Angus Lawrie/ Paul Gribben2:442:3918:5024:13119
23Class 5Alan Dickson/ Martin Forrest2:412:3619:1324:301620
48Class 2Finlay Retson/ Tom Hynd2:452:3619:1324:34221
25Class 3Mark Holmes/ Craig Simkiss2:462:4019:3124:57322
42Class 4Tim Bevan/ Clive Selwyn Jones2:512:4519:2525:01123
45Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname2:492:4419:3125:04224
28Class 5Paul McCann/ Chris Williams2:522:4819:3525:151725
49Class 5Robin Glyn Williams/ Iwan Griffith2:382:3520:0625:191826
36Class 2Charlie Barlow/ Emma Morrison2:532:4919:4525:27327
50Class 3Barry Jordan/ Paul Wakely 2:532:4519:5025:28428
17Class 5Ashley Hodge/ Christian Parker2:502:4719:410:1025:281929
Car 17 Penalty details:- 0:10 for 1:00 late at MTC 1
35Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge2:492:4519:5625:30430
37Class 2Mark Shaw/ James Coxon2:482:4619:5825:32531
62Class 4Andrew McCormick/ Rudy Tate2:492:4320:0425:36332
29Class 5Paul Bonas/ Craig Cameron2:472:4420:1225:432033
32Class 2Ben Cree/ Andy Brown2:512:4920:1025:50634
57Class 1Pete Gorst/ Phil King2:502:4720:1825:55235
64Class 2James Campbell/ Kevin McIver2:512:5120:1926:01736
53Class 2Andy Gray/ Kim Gray2:512:5320:2226:06837
54Class 2Jack Leese/ Sam Spencer3:052:5220:1926:16938
68Class 5Chris Melling/ Andy Peak2:552:5120:3126:172139
39Class 5Alun Pearson/ Steve Perry2:592:5220:3126:222240
44Class 3Colin Hope/ Nick Patrick2:562:5520:4226:33541
51Class 5Jan Budge/ Bruce Lindsay2:522:5420:5726:432342
60Class 5Viorel Dobasu / Ray Fitzpatrick2:472:4621:1326:462443
59Class 2Phil Clarke/ Steve Pugh2:582:5320:5526:461044
41Class 2Mike Axford/ Dave Thomason2:572:5121:1327:011145
63Class 5Mark Goodfellow/ Tony Vart3:022:5421:2627:222546
43Class 1Phillip Lilley/ John Ellwood3:013:0521:3027:36347
61Class 1Chris Lawson/ Richard Wardle3:143:0021:3227:46448
55Class 2Bryan Gibson/ Matthew Hewlett3:083:0421:3727:491249
66Class 1Dan Chambers / Tom Stoker3:083:0221:5728:07550
58Class 2Donald Peacock/ Scott Peacock3:063:0521:5928:101351
47Class 3Graham Haigh/ Kari Bates3:093:0022:0828:17652
65Class 3Alex Ian Milne/ Alex B Milne3:032:5822:2028:21753
69Class 3Kris Hopkins/ Martin Melsome-Smith3:093:0422:5229:05854
73Class 1James Johns/ Paul Watkins3:173:1022:5429:21655
75Class 2Tommi Meadows/ Ian Oakey2:522:5025:4731:291456
70Class 2Bryan Gourlay / Scott Gourlay 3:573:4124:3932:171557
52Class 3Dave Arnold/ Nick Middleton2:582:5329:3735:28958
56Class 2Martin Thayne/ Chris Sharpe-Simpkiss2:573:1130:4136:491659

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Chapel House 1
2.12 miles
Stage 2
Chapel House 2
2.12 miles
Stage 3
Grizedale 3
15.63 miles

These results became Final on Saturday 2nd December 2017 at 4:38pm GMT