Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2017

Final Stage Times in Position Order with Positions

Car Cls Crew123456 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
3Class 5Ollie Mellors/ Ian Windress2:27
1
2:23
3
16:44
1
16:39
2
2:39
1
2:37
1
43:2911
77Class 5Josh Moffett/ Stephen Thornton2:27
2
2:22
1
17:06
3
16:35
1
2:42
3
2:39
4
43:5122
1Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson2:28
3
2:29
9
17:02
2
16:59
3
2:41
2
2:39
2
44:1833
5Class 5Russ Thompson/ Andy Murphy2:31
7
2:25
4
17:46
6
17:36
7
2:53
11
2:45
7
45:5644
12Class 5Alan Carmichael / Ivor Lamont 2:30
6
2:33
13
18:13
10
17:32
6
2:46
5
2:41
5
46:1555
10Class 5Michael Binnie/ Claire Mole2:39
16
2:28
8
18:03
9
17:31
4
2:49
6
2:45
9
46:1566
8Class 5Peter M Stephenson/ Patrick Walsh 2:28
5
2:26
6
18:00
8
17:58
8
2:50
8
2:45
8
46:2777
21Class 5Stephen McCann/ Tom Woodburn2:31
9
2:29
10
18:22
11
18:00
9
2:49
7
2:43
6
46:5488
24Class 3Stuart Egglestone/ Brian Hodgson2:38
14
2:35
19
18:29
12
18:23
10
2:52
10
2:51
10
47:4819
34Class 5Niall Devine / Kieran Mcgrath2:35
12
2:33
14
18:40
17
18:26
11
2:54
12
2:54
13
48:02910
20Class 5Simon Hay/ Calum Jaffray2:34
11
2:31
11
18:42
18
18:40
15
2:55
14
2:52
11
48:141011
16Class 1Mat Smith/ Giles Dykes 2:45
26
2:41
28
18:30
13
18:39
14
2:55
13
2:55
14
48:25112
23Class 5Alan Dickson/ Martin Forrest2:41
20
2:36
21
19:13
22
18:32
13
2:52
9
2:53
12
48:471113
48Class 2Finlay Retson/ Tom Hynd2:45
27
2:36
23
19:13
23
19:05
16
3:04
22
3:02
18
49:45114
25Class 3Mark Holmes/ Craig Simkiss2:46
28
2:40
27
19:31
25
19:08
17
3:00
16
3:03
20
50:08215
45Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname2:49
33
2:44
31
19:31
26
19:18
19
3:05
24
3:05
23
50:32116
49Class 5Robin Glyn Williams/ Iwan Griffith2:38
15
2:35
20
20:06
34
19:25
20
3:00
17
3:02
19
50:461217
36Class 2Charlie Barlow/ Emma Morrison2:53
44
2:49
42
19:45
29
19:15
18
3:04
21
3:02
16
50:48218
40Class 5Trevor McConnell/ David Turkington2:40
19
2:33
15
18:44
19
21:08
42
2:57
15
2:55
15
50:571319
28Class 5Paul McCann/ Chris Williams2:52
41
2:48
40
19:35
27
19:37
22
3:03
19
3:08
25
51:031420
42Class 4Tim Bevan/ Clive Selwyn Jones2:51
38
2:45
33
19:25
24
19:43
25
3:10
29
3:10
30
51:04221
35Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge2:49
32
2:45
32
19:56
31
19:32
21
3:06
26
3:05
22
51:13322
50Class 3Barry Jordan/ Paul Wakely 2:53
46
2:45
34
19:50
30
19:46
27
3:03
20
3:05
24
51:22323
29Class 5Paul Bonas/ Craig Cameron2:47
29
2:44
30
20:12
36
19:46
26
3:05
23
3:08
26
51:421524
37Class 2Mark Shaw/ James Coxon2:48
31
2:46
36
19:58
32
20:14
33
3:13
33
3:08
27
52:07425
39Class 5Alun Pearson/ Steve Perry2:59
53
2:52
48
20:31
41
19:43
24
3:02
18
3:02
17
52:091626
62Class 4Andrew McCormick/ Rudy Tate2:49
34
2:43
29
20:04
33
20:10
31
3:12
32
3:12
34
52:10327
32Class 2Ben Cree/ Andy Brown2:51
37
2:49
41
20:10
35
20:08
30
3:11
30
3:13
35
52:22528
53Class 2Andy Gray/ Kim Gray2:51
39
2:53
51
20:22
40
19:57
28
3:15
37
3:08
28
52:26629
60Class 5Viorel Dobasu / Ray Fitzpatrick2:47
30
2:46
37
21:13
47
19:41
23
3:06
27
3:08
29
52:411730
54Class 2Jack Leese/ Sam Spencer3:05
58
2:52
49
20:19
38
20:18
34
3:14
35
3:12
33
53:00731
64Class 2James Campbell/ Kevin McIver2:51
40
2:51
46
20:19
39
20:45
37
3:18
39
3:10
31
53:14832
68Class 5Chris Melling/ Andy Peak2:55
47
2:51
47
20:31
42
20:35
36
3:19
41
3:17
40
53:281833
44Class 3Colin Hope/ Nick Patrick2:56
48
2:55
55
20:42
43
20:33
35
3:11
31
3:14
38
53:31434
51Class 5Jan Budge/ Bruce Lindsay2:52
42
2:54
53
20:57
45
20:57
40
3:05
25
3:12
32
53:571935
59Class 2Phil Clarke/ Steve Pugh2:58
52
2:53
52
20:55
44
20:46
38
3:14
36
3:17
39
54:03936
41Class 2Mike Axford/ Dave Thomason2:57
49
2:51
45
21:13
46
21:13
44
3:17
38
3:14
37
54:451037
43Class 1Phillip Lilley/ John Ellwood3:01
55
3:05
64
21:30
49
21:00
41
3:13
34
3:13
36
55:02238
58Class 2Donald Peacock/ Scott Peacock3:06
59
3:05
65
21:59
53
21:09
43
3:19
40
3:19
42
55:571139
61Class 1Chris Lawson/ Richard Wardle3:14
65
3:00
59
21:32
50
21:30
45
3:34
47
3:19
43
56:09340
55Class 2Bryan Gibson/ Matthew Hewlett3:08
61
3:04
62
21:37
51
21:39
46
3:24
45
3:42
48
56:341241
65Class 3Alex Ian Milne/ Alex B Milne3:03
57
2:58
56
22:20
55
22:09
48
3:33
46
3:29
45
57:32542
75Class 2Tommi Meadows/ Ian Oakey2:52
43
2:50
44
25:47
60
19:59
29
3:08
28
3:04
21
57:401343
47Class 3Graham Haigh/ Kari Bates3:09
63
3:00
58
22:08
54
22:03
47
3:20
42
4:32
50
58:12644
73Class 1James Johns/ Paul Watkins3:17
67
3:10
66
22:54
58
23:00
49
3:34
48
3:30
46
59:25445
52Class 3Dave Arnold/ Nick Middleton2:58
51
2:53
50
29:37
61
20:50
39
3:20
43
3:18
41
1:02:56746
70Class 2Bryan Gourlay / Scott Gourlay 3:57
68
3:41
68
24:39
59
25:03
50
3:59
50
3:57
49
1:001:06:161447
Car 70 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 4
69Class 3Kris Hopkins/ Martin Melsome-Smith3:09
64
3:04
63
22:52
57
30:41
53
3:35
49
3:38
47
1:06:59848
56Class 2Martin Thayne/ Chris Sharpe-Simpkiss2:57
50
3:11
67
30:41
62
28:40
51
3:23
44
3:20
44
1:12:121549

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Stage.

Stage 1
Chapel House 1
2.12 miles
Stage 2
Chapel House 2
2.12 miles
Stage 3
Grizedale 3
15.63 miles
Stage 4
Grizedale 4
15.63 miles
Stage 5
Dunnerdale 5
2.39 miles
Stage 6
Dunnerdale 6
2.39 miles

These results became Final on Saturday 2nd December 2017 at 4:38pm GMT