Pendle District Motor Club / Garstang & Preston Motor Club - Lee Holland Memorial Rally 2020

Final Stage Times in Class Order with Positions

Car Cls Crew12345678 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class A
61ARon Walker/ Amy McCubbin7:30
37
7:19
35
7:31
41
7:22
38
9:04
40
8:56
33
7:19
23
7:03
20
1:02:04127
69AJames Hardy / Nick Wilkins 7:48
47
7:34
44
7:29
39
7:22
39
8:53
33
8:46
29
7:27
29
7:08
28
1:02:27230
59AAdam Ripper/ Ray Ripper7:31
38
7:28
41
7:32
42
7:27
41
9:03
39
8:57
34
7:29
31
7:16
35
1:02:43332
70AKay Thompson/ Charlotte Wainwright8:18
54
7:54
50
8:12
54
7:57
51
9:50
50
9:45
48
7:59
41
8:02
45
1:07:57443
Class B
36BAshleigh Morris/ Jamie Mactavish7:18
22
7:09
25
7:21
33
7:20
34
8:52
32
8:35
20
7:14
20
6:53
14
1:00:42116
38BMark Peterson/ Jim Bowie7:23
28
7:12
30
7:17
29
7:08
25
8:49
30
8:36
22
7:18
22
7:06
24
1:00:49218
52BDanny Davies/ Liam McCallion7:19
26
7:13
31
7:20
32
7:07
24
8:36
18
8:34
19
7:38
36
7:11
30
1:00:58319
49BConnor Tolson/ Brian Ilaria7:37
42
7:23
39
7:25
37
7:20
36
8:57
34
8:58
35
7:23
26
7:16
34
1:02:19429
31BChris Ruck/ Steve Harris7:28
33
7:04
21
7:06
22
7:00
19
8:44
25
8:27
16
6:46
15
10:00
47
1:02:35531
56BDavid Longfellow/ Mark Broadbent7:44
44
7:54
48
7:50
45
7:44
46
9:26
45
9:07
38
7:47
40
7:36
39
1:05:08636
39BPaul Gorge/ Daniel Hurst7:33
39
7:24
40
7:19
30
7:18
33
9:00
37
8:55
32
7:40
37
10:00
48
1:05:09737
66BDavid Forrester/ Ian Nichols8:03
51
7:54
49
7:58
52
7:55
50
9:57
51
9:47
49
8:02
43
7:49
44
1:07:25842
74BSimon Machin/ Edward Hunt 7:34
41
7:20
37
30:00
59
7:20
37
8:59
36
8:45
28
7:35
34
7:12
32
1:24:45946
Class C
33CChris Berry/ Daniel Petrie7:06
16
6:56
17
7:00
15
6:53
15
8:43
24
8:24
15
6:56
16
6:56
16
58:54113
62CRhisiard Gareth Hughes/ David Anderson7:09
18
7:06
23
7:27
38
7:10
30
8:46
27
8:43
25
7:20
24
7:04
23
1:00:45217
25CCathy Sewart/ Colin Stephens7:12
19
6:59
18
7:08
24
7:09
26
10:00
53
8:36
21
7:13
18
7:01
18
1:01:18323
24CRyan Connolly/ Chris Allen7:30
34
7:12
29
7:20
31
7:06
22
8:47
28
9:30
45
7:08
17
7:04
22
1:01:37425
47CMatthew Thompson/ Howard Pridmore7:18
24
7:03
20
7:53
47
7:27
40
8:45
26
8:33
18
7:34
33
7:12
31
1:01:45526
53CJohn Jones/ Caian Williams7:34
40
7:09
26
7:13
26
7:16
32
8:42
23
9:09
41
7:37
35
7:28
37
1:02:08628
65CPaul Fearn/ Will Brown7:58
50
7:55
51
7:55
50
7:43
44
9:26
46
9:28
43
8:00
42
7:34
38
1:05:59738
72CDarren Hughes/ Keith Morris8:12
53
8:02
56
7:50
46
7:43
45
9:19
42
9:07
39
9:01
47
7:47
43
1:07:01841
73CKevin Gilgrist/ Harry Stubbs7:53
49
7:43
45
7:54
49
13:00
55
9:22
44
9:08
40
7:41
38
7:38
40
1:10:19944
50CMark Young/ Jo Young7:46
45
7:34
43
13:00
58
30:00
56
9:22
43
9:02
36
7:29
30
7:14
33
1:31:271047
63CStephen Booth/ Rob Bryn Jones7:26
31
7:20
36
7:23
35
7:14
31
9:02
38
8:54
31
30:00
49
30:00
49
1:001:48:191148
Car 63 Penalty details:- 1:00 for Jump Start SS6
Class D1
4D1Barry Morris/ Tom Hutchings6:30
3
6:28
3
6:38
5
6:29
2
7:59
2
7:53
1
6:04
1
6:20
4
54:2111
3D1Mark Kelly/ Neil Colman6:37
5
6:33
5
6:37
3
6:34
5
8:03
4
7:58
4
6:11
4
6:14
1
54:4723
11D1Martin Hodgson/ Tony Jones6:54
10
7:34
42
6:45
8
6:40
8
8:19
8
8:13
9
6:23
9
6:46
12
57:34310
20D1Paul Murro/ Callum Cross6:58
12
6:46
10
6:58
13
6:50
13
8:23
11
8:42
23
6:35
12
6:41
10
57:53411
42D1Dave Allmark/ Dave Tortoiseshell7:18
23
6:51
13
6:58
14
6:51
14
8:23
12
8:18
11
7:13
19
6:47
13
58:39512
19D1Terry Clarke/ Philip Harrison7:26
29
7:03
19
7:01
17
7:03
21
8:38
20
8:43
24
6:42
13
6:55
15
59:31614
43D1Alasdair Stables/ Neil Jones7:04
15
6:52
14
7:04
21
7:09
28
8:36
17
8:22
14
7:24
27
7:01
19
59:32715
23D1Robert Power/ Georgina Smith7:27
32
7:10
27
7:02
18
6:58
17
8:39
21
9:07
37
7:25
28
7:18
36
1:01:06820
35D1Phil Jobson/ Chris Sheridan7:26
30
7:14
32
7:24
36
7:07
23
8:58
35
8:53
30
7:21
25
6:58
17
1:01:21924
48D1Dave Orritt/ Tom Parkes7:15
20
7:05
22
7:07
23
7:02
20
8:39
22
8:29
17
10:00
48
7:07
25
1:02:441033
12D1Stephen John Tilburn/ Jack Benjamin Tilburn6:57
11
12:00
59
7:01
16
6:46
12
8:20
9
8:12
8
6:25
10
7:04
21
1:02:451134
Class D2
10D2Rob Hughes/ Sion Cunniff6:32
4
6:26
2
6:37
4
6:30
3
7:59
3
7:54
2
6:08
3
6:22
5
54:2812
6D2Simon Bowen / Richard Robinson 6:49
8
6:40
8
6:36
2
6:26
1
8:06
6
7:55
3
6:08
2
6:29
7
55:0924
7D2Richard Wells / Calvin Houldsworth6:42
6
6:30
4
6:48
9
6:38
7
8:03
5
7:58
5
6:12
6
6:19
3
55:1035
15D2Roger Moran/ Dan Golding6:18
2
6:38
7
6:42
7
6:36
6
8:20
10
8:14
10
6:13
7
6:26
6
55:2746
5D2Peter Smith/ Patrick Walsh6:47
7
6:36
6
6:40
6
6:42
9
8:08
7
8:05
6
6:12
5
6:18
2
55:2857
9D2Chris Ford/ Matt Daniels6:50
9
6:42
9
6:49
10
6:45
10
8:31
15
8:12
7
6:19
8
6:37
9
56:4568
21D2Neil Roskell/ Jonathon Kennedy6:59
13
6:51
12
6:52
11
6:45
11
8:24
13
8:20
13
6:32
11
6:36
8
57:1979
45D2Stuart Gilks/ Louise Gilks7:19
25
7:10
28
7:21
34
7:09
29
8:48
29
8:44
26
7:32
32
7:08
27
1:01:11821
40D2Jade Paveley/ Hannah McKillop7:30
35
7:16
33
7:16
28
7:09
27
8:51
31
8:45
27
7:16
21
7:08
26
1:01:11922
54D2Steven Reid/ Lee Clarke7:48
46
7:22
38
7:46
43
7:32
43
9:17
41
9:20
42
7:43
39
7:10
29
1:03:581035
76D2Matthew Harwood/ Gav Irvine8:11
52
7:58
53
7:53
48
7:47
47
9:33
48
9:29
44
8:05
44
7:43
41
1:06:391139
Class E
67EPeter Taylor/ Miss Julia Perry12:00
62
7:55
52
8:36
57
7:51
49
9:28
47
9:32
46
8:21
45
8:11
46
1:11:54145
Class R
58RBrynli Thomas/ Tomi Williams7:53
48
7:48
46
7:57
51
7:51
48
9:36
49
9:33
47
8:31
46
7:46
42
1:06:55140

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Stage.

Stage 1
5.60 miles
Stage 2
5.60 miles
Stage 3
6.10 miles
Stage 4
6.10 miles
Stage 5
5.00 miles
Stage 6
5.00 miles
Stage 7
5.00 miles
Stage 8
5.00 miles

These results became Final on Sunday 1st March 2020 at 4:40pm GMT