Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages 2005

Final Stage Times in Class Order with Positions to SS 6 FINISH

Car Cls Crew123456 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class B10
79B10Luke Pinder/ Chris Dewsnap13:07
57
12:40
55
3:16
56
3:19
65
13:07
45
12:58
41
58:27142
97B10Peter Jackson/ Neil Duckworth12:59
53
12:32
51
3:15
54
3:13
57
13:13
49
13:07
44
0:1058:29243
Car 97 Penalty details:- 0:10 for 1 minute early at MTC1
68B10Daniel Boardman/ Chris Campbell13:17
63
12:44
58
3:18
60
3:15
61
13:20
52
13:01
43
58:55345
87B10Graham Collister/ Janet Craine13:31
77
13:14
75
3:19
64
3:14
59
14:07
67
13:49
55
1:01:14454
126B10Chris Woodward/ Richard Pover13:50
83
13:14
76
3:32
85
3:24
78
13:49
60
13:54
57
1:01:43556
95B10Chris Taylor/ Rachel Medich14:03
86
13:35
80
3:27
77
3:22
74
13:55
63
13:44
54
1:02:06659
111B10Glen Farley/ Dayle Traynor13:52
84
13:10
73
3:26
76
3:23
76
14:01
66
14:46
66
1:02:38760
106B10Alick Kerr/ Mark Mason14:21
91
13:54
87
3:31
82
3:27
81
14:44
71
15:10
69
1:05:07866
86B10Mark Shaw/ Ken Willan18:40
106
12:58
68
3:17
58
3:13
56
13:36
57
13:30
51
1:05:14967
115B10Andrew Smith/ Rowena Hay13:09
60
13:11
74
3:18
62
3:14
60
18:40
82
13:53
56
1:05:251068
118B10Shaun Hattersley/ Paul Briggs14:28
92
14:03
89
3:37
90
3:32
86
14:51
73
15:48
73
1:06:191170
84B10Jim Slater/ Chris Slater13:24
69
18:50
100
3:29
80
3:30
82
13:57
64
14:16
63
1:07:261273
114B10Richard Morgan/ Chris Ware13:53
85
13:38
83
3:30
81
3:25
79
14:48
72
18:50
82
1:001:09:041375
Car 114 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 5
Class B11
83B11Stephen French/ Ian Orford12:13
23
11:51
23
3:05
29
3:07
43
12:38
33
12:18
24
55:12125
81B11Adrian Hetherington/ Terry Walkinshaw12:29
31
12:01
32
3:03
22
3:00
27
12:37
32
12:26
26
55:36227
60B11Marcus Noble/ Brian Hodgson12:35
37
12:02
34
3:05
28
3:03
33
12:47
37
12:31
31
56:03329
46B11Peter Rayner/ Richard Bonner12:36
38
11:57
30
3:10
41
3:09
46
12:54
41
12:39
35
56:25433
30B11Dave Hemingway/ Jim Plevey12:42
42
12:15
41
3:08
34
3:07
40
12:50
40
12:34
32
56:36535
24B11Chris Bown/ Roger Bown11:58
15
11:36
13
2:55
12
2:53
14
12:08
22
15:11
70
1:0057:41639
Car 24 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 2
62B11Steven Finch/ Stanley Graham13:10
62
12:10
38
3:04
26
3:01
30
13:05
44
14:11
60
58:41744
61B11Richard Allingham/ Phil Peak13:23
67
12:44
57
3:15
52
3:10
49
13:32
55
13:00
42
59:04846
50B11Mike Dunning/ Ed Dentice12:39
40
12:50
62
3:11
48
3:07
42
17:05
81
12:28
27
1:01:20955
110B11Matthew Bettridge/ Susan Brown13:30
76
13:20
77
3:27
78
3:20
69
13:53
62
14:14
62
1:01:441057
102B11Jamie Cook/ Kenny Gray13:41
81
13:35
81
3:36
88
3:31
84
14:17
70
14:49
67
1:03:291162
89B11Shaun McGonigal/ Matthew Whattam14:30
94
13:37
82
3:41
92
3:31
83
14:17
69
14:26
64
1:04:021264
105B11John Deegan/ Chris (Smeg) Smith13:36
79
13:02
70
3:22
70
3:12
55
13:39
58
14:12
61
4:001:05:031365
Car 105 Penalty details:- 4:00 for 4:00 early at TC 3
113B11Garry Houghton/ Sandie Taylor14:52
97
13:58
88
3:41
93
3:33
87
14:56
74
14:36
65
1:05:361469
88B11Andrew Wilson/ Craig Bell14:50
96
13:52
86
3:34
86
3:32
85
15:05
75
15:38
71
1:06:311571
82B11Stuart White/ John 'Bigens' Goddard18:37
105
18:50
99
3:07
32
3:09
48
13:07
46
13:22
48
1:10:121676
125B11Neil Robinson/ Debbie Robinson15:04
99
16:26
98
3:46
94
3:46
92
15:33
77
15:43
72
1:10:181777
119B11Peter Kenyon/ Steve Coombes16:13
104
15:15
97
4:03
97
3:49
94
16:32
80
16:48
77
1:12:401880
Class B12
11B12David Shuttleworth/ Simon Megaw11:35
7
10:55
4
2:54
6
2:50
9
11:25
5
11:08
7
50:4715
6B12Gary Adam/ Gordon Adam11:41
8
11:17
8
2:55
9
2:48
4
11:26
6
11:02
4
51:0927
14B12Guy Anderson/ Dave Taylor12:09
21
11:45
18
3:02
21
2:57
19
11:57
18
11:40
15
53:30315
52B12Michael O'Brien/ Mathew Pearce12:04
18
11:39
15
2:58
19
2:58
20
12:21
26
11:55
19
53:55417
20B12Gary Tomlinson/ Richard Wilson12:34
35
11:57
28
2:56
13
2:56
16
12:03
20
12:26
25
54:52520
25B12Philip Walker/ Peter Martin12:33
34
11:53
25
3:09
38
3:01
28
12:21
25
12:01
21
54:58622
66B12Russell Millward/ Maurice Snell12:29
30
12:03
35
3:04
27
3:05
38
12:23
28
12:03
22
55:07724
23B12Paul Griffiths/ Jon Madoc-Jones12:25
26
12:00
31
3:04
23
3:00
24
12:22
27
12:43
36
55:34826
13B12Pip Simpson/ Nick Fieldhouse13:04
55
12:24
46
3:02
20
2:57
18
12:05
21
12:50
40
56:22931
44B12Geoff Wilson/ Alex Benn12:40
41
12:11
39
3:12
49
3:08
44
13:08
47
12:34
33
56:531036
31B12Chris Blake/ Tony Walker12:50
47
12:33
52
3:09
39
3:04
36
12:49
39
12:29
28
56:541137
55B12Derrick Jobb/ Steven Clark13:10
61
12:38
53
3:20
66
3:18
64
12:48
38
12:37
34
57:511240
32B12Greg Wilkinson/ Jonathan Padgett12:42
43
12:46
60
3:11
46
3:09
45
12:43
36
13:39
53
58:101341
99B12Carine Walker/ Dannii Matthews13:23
68
12:45
59
3:19
65
3:16
63
13:22
53
13:23
50
59:281450
58B12Ian Arden/ Phil Stone13:34
78
15:09
95
3:16
55
3:09
47
13:30
54
13:21
47
1:01:591558
65B12Dave Nicholson/ Sean O'Neill13:08
58
12:30
48
3:14
51
3:12
54
13:15
51
17:40
78
1:02:591661
26B12Dave Craven/ Ian Jackson13:20
65
13:02
69
3:10
40
3:04
35
12:11
23
18:50
80
1:03:371763
104B12Tom Beaumont/ Andy Mason16:03
103
14:54
93
3:56
96
3:46
91
15:55
78
16:30
76
1:11:041878
120B12Mark Knight/ Gary Hughes15:56
102
14:57
94
4:04
98
4:00
95
16:23
79
16:13
74
1:11:331979
Class B9
72B9Carwyn Harries/ Gareth Roberts12:50
48
12:17
43
3:12
50
3:15
62
13:43
59
14:10
59
59:27149
76B9Colin Hope/ Nick Patrick13:29
74
12:56
66
3:21
68
3:21
70
13:14
50
13:14
46
59:35251
77B9Graham Gaskell/ Helen Davies13:28
73
12:52
64
3:19
63
3:14
58
13:52
61
13:23
49
1:00:08352
74B9Ian Barrett/ Gavin Wright13:25
70
12:50
63
3:24
72
3:22
73
13:35
56
13:36
52
1:00:12453
78B9Paul Benn/ Richard Cooke14:30
93
13:41
84
3:28
79
3:26
80
14:14
68
18:50
81
1:08:09574
Class N1
127N1Jayne Auden/ Dave Auden14:06
89
13:49
85
3:37
91
3:34
90
15:06
76
16:25
75
1:06:37172
Class N4
9N4David Wright/ Shelley Rogerson11:30
5
11:02
6
2:51
4
2:48
5
11:35
9
11:18
10
51:0416
16N4Tristen Pye/ Andrew Roughead11:44
10
11:20
9
2:55
10
2:49
8
11:36
11
11:17
9
51:4128
10N4Barry Groundwater/ Jude Wylie11:45
11
11:38
14
2:57
14
2:51
10
11:33
8
11:15
8
51:5939
18N4Stephen Petch/ Michael Wilkinson11:33
6
11:15
7
3:36
87
3:07
39
11:26
7
11:06
6
52:03410
19N4Tony Thompson/ Jon Dunning11:45
12
11:30
12
2:57
15
2:53
13
11:40
13
11:26
11
52:11511
21N4Niki Cleland/ Claire Mole12:03
16
11:28
11
2:54
8
2:48
6
11:40
14
11:46
17
52:39612
17N4Simon Redhead/ Alan Thomas12:04
17
11:41
16
2:55
11
2:52
12
11:51
16
11:29
12
52:52713
35N4Terry McGonigle/ Sean Bond Harris11:51
13
11:46
19
2:57
16
2:53
15
11:43
15
11:36
14
0:3053:16814
Car 35 Penalty details:- 0:30 for 3 mins late at MTC1
64N4Errol Clarke/ Colin Harkness12:11
22
11:44
17
2:57
17
2:58
21
11:59
19
11:41
16
53:30916
27N4Kieron Graffin/ Neil Doherty12:15
24
11:51
22
3:04
24
2:59
22
12:29
30
12:00
20
54:381019
41N4Innes Clark/ Ian Morrison11:54
14
11:53
26
3:18
59
3:11
51
11:56
17
12:43
37
54:551121
22N4Steve Joel/ Neil Capstick12:31
32
11:51
21
3:09
37
3:04
34
12:35
31
11:53
18
55:031223
51N4Alex Allingham/ David Hackett12:35
36
12:18
44
3:06
31
3:00
25
12:25
29
12:18
23
55:421328
43N4Peter Cave/ Richard Devenport12:25
27
12:08
36
3:08
35
3:04
37
13:02
42
12:31
30
56:181430
42N4John Leckie/ Graham Lewis12:28
29
12:20
45
3:06
30
3:02
32
12:41
35
12:47
38
56:241532
59N4Noel Kelly/ Carol Faragher12:54
50
12:15
42
3:10
43
3:01
29
12:40
34
12:30
29
56:301634
67N4Rob Taffs/ Paul Beeson12:43
44
12:09
37
3:10
44
3:10
50
13:02
43
12:49
39
57:031738
56N4Scott Bennett/ James Bennett13:26
71
12:48
61
3:20
67
3:11
52
13:12
48
13:08
45
59:051847
12N4Garry Jennings/ Rory Kennedy11:44
9
11:28
10
2:54
7
2:51
11
11:35
10
18:50
79
59:221948
Class WRC
3WRCGuy Wilks/ Phil Pugh10:36
1
10:18
1
2:37
1
2:35
1
10:27
2
10:11
1
46:4411
1WRCPaul Bird/ Ian Windress10:53
3
10:35
2
2:39
2
2:39
2
10:46
4
10:39
2
48:1122
2WRCJon Ingram/ Ian Allsop10:52
2
10:50
3
2:46
3
2:44
3
10:44
3
10:39
3
48:3533
4WRCSteve Petch/ John Richardson11:29
4
10:56
5
2:53
5
2:49
7
11:37
12
11:03
5
50:4744
7WRCMartin Healer/ Martin Pettitt12:06
19
11:52
24
3:08
33
3:02
31
12:12
24
11:36
13
53:56518

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Stage.

Stage 1
GrizeSouth1
Stage 2
GrizeNorth1
Stage 3
Dunnerdale1
Stage 4
Dunnerdale2
Stage 5
GrizeSouth2
Stage 6
GrizeNorth2

These results became Final on Saturday 3rd December 2005 at 6:16pm GMT

2 = 2 wheel drive